Fotele rattanowe – czy nadal są modne?

fotele rattanowe obok wazonów

Rattan charakteryzuje się dużą odpornością na zniszczenia, jest lekki i łatwy w pielęgnacji. Z tego powodu meble rattanowe cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Są one chętnie stosowane na zewnątrz, na tarasie lub w ogrodzie. Bardzo dobrze wpisują się w naturalny charakter ogrodu, mogą występować w różnych zestawach i formach w zależności od wielkości powierzchni, którą mają zajmować.

Fotele rattanowe – o czym warto wiedzieć?

Producenci foteli rattanowych cały czas podążają za najnowszymi trendami modowymi, dzięki temu do wyboru w sklepie sfmeble są meble rattanowe w nieograniczonej ilości wzorów i kolorów. Można je również połączyć z dodatkami w różnych aranżacjach. Rattan jest eleganckim materiałem ze względu na:

 – swoją naturalność i prostotę,

 – jest odporny na zniszczenia i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.

Można go również zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, pokrywając bejcą albo specjalnym lakierem. Dużą popularnością cieszą się fotele rattanowe wiszące, można je zawiesić na haku, lub na specjalnie wygiętym pałąku. Doskonale komponują się ze stylem boho albo skandynawskim. Najbardziej popularne fotele rattanowe mają okrągły kształt z miękkim siedziskiem i wygodnymi poduchami.

fotele rattanowe w salonie

Jak dbać o fotele rattanowe?

Fotele rattanowe wymagają pielęgnacji, ale są łatwe do utrzymania w czystości, wystarczy je co jakiś czas odkurzyć i przetrzeć wilgotną gąbką. Trzeba także pamiętać, aby nie zostawiać ich w ogrodzie, kiedy pada deszcz, ponieważ źle znoszą wilgoć. Nie należy także myć foteli rattanowych pod bieżącą wodą, można je w ten sposób narazić na zniszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest odkurzanie co jakiś czas szczotką z miękkim włosiem, a do zakamarków można dotrzeć odkurzaczem z cienką przyssawką. Aby odnowić stare i zniszczone meble rattanowe wystarczy je pomalować farbą do drewna na dowolnie wybrany kolor, dobrze się prezentują pokryte kryjącą lakiero-bejcą albo specjalną farbą kredową. Fotele rattanowe mogą być również narażone na rozplatanie się, w takim wypadku wystarczy zakupić rattan i naprawić meble tam gdzie trzeba.